Poloneză/Gramatică polonă

De la Wikimanuale, o colecţie de manuale libere !
Jump to navigation Jump to search
Conjugarea verbelor[modificare]

Acest tabel prezintă cele mai folosite forme ale verbelor poloneze, care sunt distribuite în șase clase de conjugare. În paranteze unele pronunții, aproximative!

Formă conj. I II III IV V VI
Infinitiv dać „a da” (pronunție: daci) mieć „a avea” (p.: mieci) pić „a bea” (pici) ciągnąć „a trage” (ciongnonci) wziąć „a lua” (vjionci) iść „a merge pe jos” (isci)
Prezent 1 sg. daję mam piję ciągnę (ciongne) biorę (biore) idę (ide)
3 sg. daje ma pije ciągnie (ciongnie) bierze (bieje) idzie (igie)
3 pl. dają (daion - o nazal) mają (maion, idem) piją (pion, idem) ciągną (ciongnon) biorą (bioron) idą (idon)
Imperativ 2 s g. daj (dai) miej (miei) pij (pii) ciągnij (ciongnii) bierz (biej) idź (igi)
2 pl. dajcie (daicie) miejcie (mieicie) pijcie (piicie) ciągnijcie (ciongiicie) bierzcie (biejcie) idźcie (igicie)
Participiu trecut sg. m. dał (dau) miał (miau) pił (piu) ciągnął (ciongnou) brał (brau) szedł (ședu, u scurt)
sg. f. dała (daua) miała (miaua) piła (piua) ciągnęła (ciongneua) brała (braua) szła (șua)
pl. m. dali mieli pili ciągnęli (ciongneli) brali szli
Viitor simplu 1 sg. dam [1] wypiję (vîpie) pociągnę (pociongne) wezmę (vejme) pójdę (puide)
3 sg. da wypije pociągnie (pociongnie) weźmie (vejmie) pójdzie (puigie)
3 pl. dadzą wypiją (vîpion) pociągną (pociongnon) wezmą pójdą (puidon)
Formă nepersonală dano miano pito ciągnięto (ciongniento) brano [2]
Participiu pasiv sg. m. dany miany pity ciągnięty brany
pl. m. dani miani pici ciągnięci (ciongnienci) brani
Gerunziu danie mienie picie ciągnięcie branie iście
  1. Deși mieć nu are formă de viitor simplu, alte verbe de conjugarea a doua au.
  2. Deși iść nu are formă pasivă, alte verbe de conjugarea a șasea au.